יש לכם קצת זמן פנוי? תעשו ממנו סטופ מושן !

לימונדה
Play Video

ימי הקורונה המוטרפים מאתגרים אותנו לחלוטין. יש לנו הרבה זמן פנוי ואנחנו מחפשים איך להעביר את הזמן וגם לנצל אותו למשהו מועיל ומעשיר. עם סטופ מושן נוכל להפוך את הלימון ללימונדה! 

מה זה סטופ מושן?

סטופ מושן היא טכניקת אנימצית וותיקה, אהודה, כיפית וקלילה המשמשת יוצרי סרטים להפקת סרטוני אנימציה. בסטופ מושן יוצרים אשליה של תנועת אובייקט ע"י הרצה של מספר רב של תמונות סטילס. בין תמונה לתמונה מזיזים במעט את האובייקט וכך נשמרת הרציפות של התנועה. הטכניקה הייתה שמורה בעבר לאולפני אנימציה עתירי תקציב, אך עם התקדמות הטכנולוגיה בדגש על מחשוב ביתי וצילום דיגיטלי הטכניקה הונגשה למעשה לכל אדם שחפץ להכין סרטון קצרצר.

למי זה מתאים?​

כל אחד יכול!

ילדים\נוער עם חוש יצירתי, הורה שרוצה לשבור קצת את השיגרה ולעשות פעילות מעשירה עם הילד, בעלי עסקים שרוצים לשווק מוצר או לקדם את העסק בדרך מעניינת וייחודית. 

הטכניקה מתאימה לכולם. צעירים ומבוגרים כאחד. וכל מה שנדרש מכם זה זמן, רצון ולעוף עם הדמיון... 

רעיונות לסרטוני סטופ מושן​

סטופ מושן היא טכניקה נפוצה מאד, וניתן לראות סרטוני סטופ מושן במגוון רחב של מדיות כגון פרסומות טלוויזיה, סרטים, סרטוני שיווק לעסקים ברשתות החברתיות והזמנות לאירועים

הנה כמה רעיונות ליצירת סרטונים בטכניקת סטופ מושן:

  • ברכה לאירוע: בר\בת מצווה, חתונה, יום הולדת, יציאה לפנסיה, הזמנה לאירוע, אירוע עסקי וכו'

  • לבעלי עסקים- סרטון לשיווק מוצר, הסבר על שירות, יצירת פרומו לאירוע עסקי ועוד.

  • תלמידים\ סטודנטים שרוצים לשדרג את המצגת שלהם או להציג רעיון/תהליך מסוים (בדרך כלל המצגות הן דיי קבועות ומובנות וסרטון סטופ מושן ימשוך את העין וייצור עניין לצופה)

המוטו בסטופ מושן הוא שהשמיים הם הגבול!

Save the Date - Nails
Play Video

סרטון פרומו לאירוע עיסקי

אוקי. הבנתי (: מה צריך כדי ליצור סרטון סטופ מושן?

רעיון

אני ממליצה להתחיל ביצירת סרטון פשוט לביצוע - סצנה בסיסית של כ- 20 שניות בו אתם מתנסים עם תנועה של אובייקט כלשהו  (נגיד - מזלג או עט) שנע. לאחר שהתנסתם בכל תהליך הצילום והעריכה - להתקדם ולממש את הרעיון שלכם.

מצלמה ואביזרי עזר

אפשר להשתמש במצלמת ריפלקס או לחלופין בסמארטפון/בטאבלט. המצלמות בסמארטפונים כיום בעלות ביצועים טובים ובהחלט ניתן להפיק סרטון באיכות גבוהה. בנוסף נדרשת חצובה (מעמד קשיח או חצובה פשוטה) על מנת להעמיד את המצלמה\פלאפון. לצילום איכותי יותר ממולץ להשתמש בשלט רחוק, אבל זה ממש לא הכרחי לסרטון הראשון שלכם.

סט צילום ותאורה קבועה

כאשר מצלמים סטופ מושן, חשוב להשתמש בתאורה קבועה לאורך כל הצילום (תאורת שמש משתנה לאורך זמן - וההבדלים נראים היטב בתוצר הסופי, ממליצה על מנורת שולחן). חשוב שתהיה אפשרות להחשיך את החדר ע"מ שלא ייכנס אור מבחוץ. סט הצילום יכול להיות כל שולחן או בסיס כלשהו שטוח ויציב. על גבי המשטח נבחר רקע שמתאים לסרטון (החל מדף לבן ועד לבריסטולים וקרשי עץ)

דוגמה לסט צילום:

דוגמא לסט צילום סטופ מושן

תוכנת עריכה

נהדר, סיימתם לצלם. עברתם את השלב הקשה.

עכשיו לשלב העריכה. נחבר את כל התמונות יחד לסרטון.

נקבע את משכו של כל פריים ונוסיף מוסיקת רקע. ישנם מגוון אפשרויות לתוכנות עריכה.

תמצאו במדריך הסבר מפורט על תוכנת העריכה Windows movie maker  שניתן להוריד מכל מחשב ביתי. התוכנה מאוד פשוטה, קלה ללמידה והתנסות והכי חשוב- היא בחינם!