המדריך ליצירת סרטון סטופ מושן- הגרסה הקצרצרה

במדריך זה תמצאו את עיקר המידע על שלבי הפקת סרטון סטופ מושן שתוכלו ליצור ממש בעצמכם!

מדריך זה מבוסס על המדריך המלא ליצירת סטופ מושן. במידה ותרצו להתעמק בנושא מסוים תוכלו להרחיב את הקריאה במדריך המלא. בהצלחה!

מהי אנימצית סטופ מושן?​

אנימציית סטופ מושן היא טכניקת אנימציה בה מצלמים אובייקטים כתמונות סטילס, ובין כל תמונה ותמונה האובייקטים זזים במעט. כאשר מריצים את התמונות ברציפות, נוצרת אשליה של סרטון רצוף. אנימציית סטופ מושן היא טכניקת אנימציה פשוטה וכיפית, מיוחדת ומאוד עכשווית. אנו נחשפים על בסיס יומי לסרטוני סטופ מושן – ברשתות החברתיות, פרסומות קצרות בטלוויזיה וסרטי הסברה של עסקים.

מה צריך כדי להפיק סרטון סטופ מושן?​

מצלמה ואביזרי עזר

לטובת הפקת סרטון באיכות טובה, רצוי לצלם באמצעות מצלמת ריפלקס, שבה גם ניתן לעבוד במצב ידני כדי לשלוט בפרמטרי הצילום וגם כדי ליצור סרטון איכותי יותר. מצלמת פלאפון או טאבלט בהחלט יעשו את העבודה - כיום ניתן גם בהם לשלוט בפרמטרי הצילום והאיכות מספקת מאוד.

בכל צילום מאוד מומלץ לייצב את המצלמה ע"י חצובה קנויה או שתכינו בעצמכם.מומלץ להפעיל את המצלמה מרחוק באמצעות שלט מתאים (כדי למנוע כמה שפחות תזוזות, גם הקטנות מאוד משמעותיות).

סט צילום

כל פינה בבית יכולה למעשה להפוך לסט צילום, וחשוב שסט זה יכלול מספר מרכיבים שיאפשרו צילום איכותי של סרטון: מנורת שולחן/עמוד תאורה/ תאורה מלאכותית, אפשרות להחשכת החדר ומשטח עבודה יציב כגון שולחן\רצפה.

תוכנת עריכה​

לאחר שצילמתם כמות נכבדת של תמונות סטילס, תצטרכו לחבר אותם לידי סרטון בתוכנת עריכה, ולתזמן אותם כדי להפיק את הסרטון. המלצתי היא להשתמש בתוכנה חינמית ופשוטה – Windows movie maker . תוכלו להרחיב את הקריאה על תוכנות עריכה במדריך המלא.

הרבה סבלנות 

יצירת סרטון סטופ מושן אורכת זמן רב ונדרשת עבודת הכנה לפני תחילת הצילומים ובאופן כללי עבודה מדוקדקת בכל שלבי התהליך… אז לא להתייאש, זה בסוף משתלם! :)

שלב ראשון- תכנון וכתיבת תסריט/ עלילה​

הרכבת התסריט היא הזדמנות מעולה להעלות רעיונות יצירתיים!

לדעתי, זהו השלב החשוב ביותר ליצירת לסרטון מוצלח.

 

השלב הראשון הוא בחירת נושא לסרטון 

לדוגמא: עסק קטן של צעיפים, מטרת הסרטון: לחשוף את הלקוחות לצעיף חדש

השלב השני הוא בחירת הרעיון המרכזי שאותו שרוצים להעביר בסרט 

לדוגמא: הצעיף ייצא מתוך קופסה יסתובב בחלל, יראו את הדוגמה שלו מכמה כיוונים ואז ייקשר על הצד של התיק.

השלב השלישי הוא חלוקת הרעיון לסצנות. 

לדוגמא: קופסה במרכז הפריים, הקופסה נפתחת, מתוכה יוצא הצעיף, הקופסה יוצאת, הצעיף זז בחלל בכמה כיוונים, נכנס תיק, הצעיף נקשר לתיק, נכנסת יד שלוקחת את התיק.

כבר בשלב זה, נרצה לתכנן ממה יהיו עשויים האובייקטים, ואין גבול לדמיון!

ניתן לקחת חפצים שיש בבית ולהנפיש אותם (פירות וירקות, צעצועים, כלי כתיבה, כלי עבודה, כלי מטבח), או לחלופין ליצור דמויות ואובייקטים באמצעות חומרים בסיסיים כגון גזרי נייר, פלסטלינה, מדבקות, חטיפים, לגו ועוד. 

פלסטלינה

פלסטלינה

אובייקטים תלת מימדיים

אובייקטים תלת מימדיים

חומרים מהטבע

חומרים מהטבע

ממתקים

ממתקים

צבעים

צבעים

שלב שני- בניית סט צילום

רקע

בחירת רקע מתאים, משטח קשיח ויציב. גם כאן אין גבול לדמיון: הרקע יכול להיות לוח עם טקסטורות שונות, ארגז חול, אמבטיית מים, שטיח, משטח לגו, דשא סינטטי ועוד.

 

תאורה

באנימציית סטופ מושן מומלץ שלא להשתמש באור טבעי, מהסיבה הפשוטה שהשמש נעה במהלך היום כך שתנאי האור משתנים. לכן בתחילת הצילום נסגור תריסים ווילונות כדי שהשמש לא תשפיע על סביבת העבודה. יש להשתמש בתאורה מלאכותית שאינה ישירה, כך לא יווצר סינוור על של האובייקטים ולא יהיו החזרים לא רצויים מהרקע. אני ממליצה להשתמש במנורת שולחן עם נורת פלורוסנט עדינה, ולכסות אותה עם סדין לבן או כיסוי לכרית.

ייצוב החצובה

אפשר להעמיד את המצלמה ביחס למשטח הצילום בזוויות שונות. בד"כ אובייקטים דו מימדיים נצלם מלמעלה (אנכית) ואובייקטים תלת מימדיים נצלם בזווית כדי ליצור תחושת עומק במרחב.

דגשים

 • יציבות – יש לקבע את החצובה כדי שמגע קל או לחיצה על כפתורי המצלמה לא יזיזו אותה. לצורך כך יש לפסוק את רגלי החצובה ככל הניתן, לנעול את הרגליים וגם את דרגות הכיול השונות.

 

 • גישה – מיקום המצלמה צריך לאפשר לחיצה על כפתורי המצלמה, הוצאת כרטיס זיכרון וסוללה. לשם כך רצוי לשמור על מרווח של לפחות 20 ס"מ מעצמים אחרים הנמצאים בסביבה.

 • נוחות - במהלך הצילום תידרשו ללכת הלוך חזור, להניח אובייקטים, לכוון את המצלמה והתאורה,להזיז דמויות ועוד. לכן אתם זקוקים למקום עבודה פתוח ונטול מכשולים, אחרת העבודה תהיה מסורבלת, מה שישפיע לבסוף על התוצר הסופי.

דשא סינטטי

דשא סינטטי

פסטל סגול

פסטל סגול

פרקט

פרקט

אדמה

אדמה

עץ לבן

עץ לבן

פסטל ורוד

פסטל ורוד

עץ בהיר

עץ בהיר

לוח שעם

לוח שעם

פסטל צהוב

פסטל צהוב

פרקט חום

פרקט חום

נוצץ

נוצץ

פסטל כחול

פסטל כחול

לוח גיר

לוח גיר

לוח מחיק

לוח מחיק

צבעי מים

צבעי מים

חול

חול

דוגמה לסט צילום:

דוגמא לסט צילום סטופ מושן

דגשים טכניים לצילום הסרטון:​

תאורה קבועה

כאמור, בסטופ מושן אור טבעי הוא לא רצוי, לכן יש להשתמש בתאורה מלאכותית. במידה משתמשים במנורת שולחן, חשוב שלא בטעות להזיז אותה במהלך הצילום (מספיק מכה קטנה עם המפרק..). בנוסף יש לשים לב למקורות אור אחרים הקיימים בסביבה (טלוויזיה למשל – עדיף שתהיה כבויה במהלך הצילום).

להקפיד על פרמטרי צילום קבועים

יש להגדיר מראש את הISO, גודל צמצם, White balance וזמן חשיפה ולשמור על ההגדרות הללו לאורך כל הצילום. יש להשתמש בפוקוס ידני - ולכייל אותו בפריים הראשון.

לא להקפיץ את המצלמה

כל מכה קטנה במצלמה תבוא לידי ביטוי בסרטון הסופי, לכן חשוב לעבוד עם חצובה, לקבע אותה ככל הניתן ולהשתמש בשלט (כל נגיעה קטנה במצלמה, אפילו לחיצה קטנטנה על כפתור הצילום תיצור תזוזה לא רצוי בפריים).

שלב שלישי- מצלמים!

עברנו דרך משמעותית!. חשבנו על רעיון, כתבנו תסריט, הכנו אובייקטים ועמדת עבודה, העמדנו את המצלמה והתאורה, הכל מחובר ומוכן. עכשיו מתחיל הקטע הכיפי :)

כמה פעולות רגע לפני שמצלמים, חשוב לוודא ש:​

 • שיש מרחב עבודה - גישה להזזת האובייקטים מבלי לפגוע בחצובה או בתאורה.

 • שהאובייקטים מסודרים לפי סדר הסצנות, שהתסריט הכתוב מונח לפנינו.

 • שהרקע מקובע לשולחן - ולא רגיש לנגיעות קטנות במהלך הצילום.

 • שאין מקורות אור בחדר אשר עלולים להשתנות במהלך הצילום.

 • שהסוללה במצלמה טעונה.

 • שרואים את התמונה על המסך.

 • שהתמונות הראשוניות שמתקבלות הן טובות (תסתכלו על התאורה, זום ופוקוס).

טיפ קטן וחשוב מאוד- תעשו ניסיון קצר לפני הצילום המרכזי. תתחילו בצילום פריים אחד של האובייקט, ולאחר מכן תזיזו את האובייקט (או אובייקטים) מעט, ותצלמו שוב - וחוזר חלילה. תשתדלו להזיז את האובייקט באותו המרחק בין כל פריים ופריים. לאחר סדרה של פריימים, תבדקו בתוכנת העריכה שהסרטון מתהווה כפי שציפיתם.

שלב רביעי- עריכה וייצוא הסרטון​

אציין שיש מגוון רחב של תוכנות לעריכה והפקת סרטונים במחשב: מקצועיות יותר או פחות  (תלוי בצורך שלכם וברמת הידע והזמן).

 

באופן כללי- ההמלצה שלי היא לערוך את הסרטון תמיד במחשב. 

 

ליוצר הסרטים של חלונות יש תוכנת עריכה פשוטה בשם: תוכנת המחשב-  Windows movie maker היתרונות העיקריים שלה הם פשטות, ביצועים סבירים, וכמובן שהתכונה חינמית. ניתן להוריד את התוכנה כאן. יש לציין כי מדובר על גרסה נאמנה לתוכנה המקורית (מיקרוסופט חדלו לשווק את התוכנה ב 2017).

 

שלבים בעריכת סרטון:

 • ייבאו את התמונות לתוך התוכנה. 

 • קביעת משכו של כל פריים (בד"כ בין 0.05 שניות - 20 פריימים לשניה ל0.2 שניות - 5 פריימים לשניה).

 • קביעת יחס רוחב-גובה של הסרטון (לפירוט נוסף לחצו כאן). 

 • הוספת טקסט או מוסיקה. 

 • הרצה מקדימה של הסרטון ותיקונים אחרונים.

 • ייצוא הסרטון.

בחלק זה אציין שיש גם אפליקציות שונות לצילום סטופ מושן בפלאפון או בטאבלט. האפליקציות מאפשרות צילום מהיר, צפייה נוחה בסטופ מושן ועריכה בסיסית וקלה. באופן גורף האפליקציה מורידה משמעותית את איכות התמונות ואת איכות הסרטון ופחות מומלצת לשימוש. יחד עם זאת, האפליקציות נגישות, נוחות מאוד לשימוש ומספקות - בהתאם לצורך שלכם.

לסיכום​

כאמור, המדריך הנ"ל הנו הגרסה המקוצרת של המדריך המלא ליצירת סטופ מושן, במדריך מקוצר זה ריכזתי עבורכם את השלבים והדגשים החשובים להפקת סרטון סטופ מושן ביתי.

כתבו לנו

האם נהניתם מהקריאה? האם יש תוכן שחסר והייתם רוצים שאוסיף? אשמח לקרוא את דעתכם בתגובות למטה

 

רוצה להעמיק את הידע בסטופ מושן? אשמח להזמין אותך להדרכת סטופ מושן ייחודית (באונליין)! לפרטים

למדריכים נוספים- לחץ כאן